


MOCON
The PERMATRAN-W 101K is a six-cell WVTR instrument allowing up to six samples to be tested simultaneously under the same conditions.
InquiryThe PERMATRAN-W 101K is designed to test the Water Vapor Transmission Rate (WVTR or MVTR) on breathable barriers efficiently and accurately. Testing highly permeable materials with traditional Gravimetric methods is subject to driving force issues caused by an air gap that leads to inconsistent and erroneous test results.
The 101K WVTR analyzer utilizes a modified inverted water cup concept that eliminates the air gap problem and maintains constant 100% RH throughout the test period, providing accurate and repeatable results. Designed for high transmitter barriers, this analyzer provides test results from 500 to 101,000 g/(m² × day) while conforming to the ASTM D6701 standard specific to this instrumental method.
The instrument has an easy-to-use operator interface and can be connected to other MOCON instruments, providing centralized control and monitoring of multiple instruments. It has fully adjustable temperature control with flow and barometric pressure correction capabilities.
For more than 25 years, MOCON’s PERMATRAN series of instruments have been the most trusted and longest lasting on the market. The 101K offers accurate water vapor permeation measurement for breathable barriers not easily tested by other methods.
| Specification | Details |
|---|---|
| Temperature Control Range | 20 °C to 50 °C ± 0.5 °C |
| Humidity Control, Film Cell, Test Gas | 100% |
| Test Range (Film, Unmasked 10 cm²) | 500 to 100,000 g/(m² • day) / 32.5 to 6500 g/(100 in² • day) |
| Resolution (Film) | 1.0 g/(m² • day) |
| Repeatability (Film) | 1% |
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 15.5” H x 12” W x 23” D (39.4 cm x 30.4 cm x 58.0 cm) |
| Weight | 95 Lbs. (43.1 kg) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 100 - 240 VAC 50/60 Hz |
| Maximum Power Draw | 700 VA |
| Condition | Details |
|---|---|
| Temperature (Operation) | 22 °C ± 2 °C |
| Temperature (Storage) | 10 °C to 30 °C |
| Humidity (Operation) | 20% to 80% RH (non-condensing) |
| Humidity (Storage) | 5% to 85% RH (non-condensing) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Carrier Gas Composition | Nitrogen (99.99% N2 or better) |
| Carrier Gas Supply Pressure | 29 PSI (2.0 Bar), (200 kPa) |
| Specification | Details |
|---|---|
| RS-485 Ports | Dual ports (one for input from other instrument and one for output to a computer) |

MOCON
Lower-cost Oxygen Transmission Rate (OTR) analyzer for films from low to high barriers.

MOCON
High-performance 2-cell OTR analyzer for films and packages with very high barriers.

MOCON
Single-cell OTR analyzer for films and packages with low to moderate barriers.

MOCON
Four-cell OTR analyzer providing high-throughput barrier testing.

MOCON
Advanced whole-package OTR analyzer with integrated environmental chamber.