


Dansensor
The Dansensor Lippke 5000 measures seal strength and package integrity by performing Burst, Leak, Creep, Bubble tests, and Combined test (Consecutively on same package - Creep and burst, Creep and leak, Creep, leak and burst) on rigid, semi-rigid, and flexible packaging.
Inquiry| Specification | Details |
|---|---|
| Package Types | Flexible, semi-rigid, and rigid packages |
| Test Types | Burst, leak, creep, bubble, combined test |
| Test Package Size | 1–90,000 ml |
| Test Time | 1–7200 sec |
| Measuring Range | 10–5000 mbar (0.15–72.5 psi) / Low: 10–350 mbar / High: 350–5000 mbar |
| Displayed Resolution | 0–1000 mbar: 0.1 mbar / 1000–5000 mbar: 1 mbar |
| Accuracy of Measurement | Low range: ±0.5 mbar or 0.5% of reading / High range: ±5 mbar or 0.5% of reading |
| Number of Test Definitions | 999 |
| Data Collection Capacity | More than 1,000,000 tests |
| Data Collection Type | Exported to CSV file |
| Dimensions (W x D x H) and Weight | 284 x 236.5 x 185 mm (11.2 x 9.3 x 7.3 in.) / 3.4 kg (7.5 lbs) |
| IP Class | IP20 |
| Ambient Temperature | Operational: +2°C to +35°C / Storage: -20°C to +60°C |
| Relative Humidity | +2°C to +25°C: 10–90% RH / +25°C to +30°C: 10–70% RH / +30°C to +35°C: 10–50% RH (non-condensing) |
| Ambient Pressure | 750–1100 mbar |
| Power Supply and Consumption | 100–240 VAC, 47–63 Hz / Max 40 W |
| Air Supply Pressure and Connection | 4.0–6.5 bar; at least 1 bar above test pressure / Ø6/4 mm tube / DIN ISO 8573-1:2010 [F4:4:3] |
| Air Consumption | Max 100 L/min (depending on test settings) |
| Connectivity | LAN: RJ-45 Ethernet 10/100 Mbit/s, DHCP or fixed IP / USB: 1 Host Type A, 1 Device Type B (max 500 mA) |
| Compliance | CE, China RoHS II |
| Standards | ASTM F-1140, F-2054, F-2095, F-2096, ISO 11607 |

Dansensor
High-accuracy tabletop headspace MAP gas analyzer.

Dansensor
Portable headspace MAP gas analyzer for packaging lines.

Dansensor
Vacuum leak detector for blister packs, vials, and rigid packages.

Dansensor
In-line leak detector to reduce waste and product returns.

Dansensor
High-precision non-destructive leak detectors for food packaging.