


MOCON
The AQUATRAN 3/40 integrates a WVTR analyzer system with a precision environmental chamber and features four independent cells with changeable test cartridges for package testing.
InquiryThe AQUATRAN 3/40 package testing analyzer can test the Water Vapor Transmission Rate (WVTR) on both films and packages from low to high barriers. It uses the MOCON’s patented long life modulated IR sensor which is the basis for the ASTM standard F1249. The 4 independent test cells can perform different tests in parallel under precisely controlled environmental conditions from 10 to 50 degrees C and a range of 30 to 90% humidity in the chamber.
A variety of testing cartridges are available to easily and accurately test trays, bottles, flexible containers, pouches, cups, pods, caps, closures, cartons, films and just about any other type of sample. Custom designed cartridges are also available to simplify sample preparation and improve testing repeatability.
For more than 25 years, MOCON’s water vapor series of instruments have been the most trusted and longest lasting on the market. The AQUATRAN 3/40 is the newest option available that takes whole package testing to the next level allowing brand owners and packaging service providers the ability to reliably test the shelf life of their finished packages. It is the perfect complement to any testing laboratory who frequently tests complete packages.
Variety of Package and Film Test Cartridges| Parameter | Units | 3/40 L |
|---|---|---|
| Test Ranges | g/(m² × day) | 0.005 to 100 |
| Test Ranges | g/(pkg × day) | 0.000025 to 0.5 |
| Resolution | g/(pkg × day) | 0.000001 |
| Repeatability | g/(m² × day) | 0.005 or 2%* |
| Specification | Details |
|---|---|
| Test Temperature Range | 10°C to 50°C ± 0.2°C |
| Controlled RH Testing Range | 30 to 90% ± 5% |
| Chamber Size | 25.5" W x 17" D x 12" H |
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 35.5” H x 33.0” W x 29.75” D (88.9 cm x 83.8 cm x 75.6 cm) |
| Weight | 225 Lbs. (102 kg) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 100 - 240 VAC 50/60 Hz |
| Maximum Power Draw | 500 VA |
| Condition | Details |
|---|---|
| Temperature (Operation) | 22 °C ± 2 °C |
| Temperature (Storage) | 10 °C to 30 °C |
| Humidity (Operation) | 10% to 60% RH (non-condensing) |
| Humidity (Storage) | 5% to 85% RH (non-condensing) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Carrier Gas Composition | Nitrogen (99.7% or better) |
| Carrier Gas Supply Pressure | 25 PSI (1.72 Bar), (172 kPa) |
| Test Gas Composition | Dry compressed Air (ISO 8753-1:2010[1:3:1]) |
| Test Gas Supply Pressure | 85 PSI (5.86 Bar), (586 kPa) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Remote Access and Control | Requires optional Perm-Net Light software |
| Ethernet | Standard Ethernet port (100T) |
| USB | Dual USB 2.0 ports for keyboard, mouse or memory devices |
| Specification | Details |
|---|---|
| Certification | UL and CSA listed using the ETL mark from Intertek Group plc. and certified to conform to CE |
| Safety Standards | IEC 61010-1:2010; UL 61010-1:2012; CAN/CSA-C22.2 No. 61010-1:2012 |
| EMC Standards | EN 61326-1:2013; EN 61000-3-2:2006 A1:2009 A2:2009; EN 61000-3-3:2013 |
| RoHS Compliance | Conforms to EU Directive 2011/65/EU |

MOCON
Lower-cost Oxygen Transmission Rate (OTR) analyzer for films from low to high barriers.

MOCON
High-performance 2-cell OTR analyzer for films and packages with very high barriers.

MOCON
Single-cell OTR analyzer for films and packages with low to moderate barriers.

MOCON
Four-cell OTR analyzer providing high-throughput barrier testing.

MOCON
Advanced whole-package OTR analyzer with integrated environmental chamber.