


MOCON
The AQUATRAN 3/38 analyzer features four-cell capability, allowing four barrier samples to be tested simultaneously and providing real-time test status monitoring.
InquiryThe AQUATRAN-W 3/38 H high-tech analyzer can test the Water Vapor Transmission Rate (WVTR) on films from low to high barriers. It uses the MOCON’s patented long life modulated IR sensor which is the basis for the ASTM standard F1249. This analyzer provides very accurate and repeatable test results within a wide detection range from 0.05 to 200 g/m2*day.
The 4-cell capability allows for triplicate testing with or without a reference film in the same test. The option to run a known standard as a control improves the confidence in the results. With 4 cells and its simplified operation the AQUATRAN 3/38 H is well suited for quality control laboratories performing a high volume of WVTR tests.
The analyzer has industry leading features such as removable horizontal test cartridges, fully automated testing providing higher throughput in the lab and a QC test mode with real time display of testing status against target limits. It is available with a touch screen operator interface or without one where the control is via a local computer with the same easy to use color graphic interface.
For more than 25 years, MOCON’s WVTR instruments have been the most trusted and longest lasting on the market. From simple single layered barriers to complex multi-layered barriers, the AQUATRAN-W 3/38 H is the right choice the busy laboratory routinely performing shortened or abbreviated permeation tests on barrier films.
Removable Cartridges| Parameter | Units | AQUATRAN 3/38 H |
|---|---|---|
| Test Range (50 cm²) | g/(m² × day) | 0.05 to 100 |
| Test Range (50 cm²) | g/(100 in² × day) | 0.003 to 6.45 |
| Test Range (5 cm²) | g/(m² × day) | 0.5 to 1000 |
| Test Range (5 cm²) | g/(100 in² × day) | 0.03 to 64.5 |
| Resolution (50 cm²) | g/(m² × day) | 0.0001 |
| Repeatability | g/(m² × day) | 0.05 or 2% whichever is greater |
| Temperature Control Range | °C | 20 °C to 60 °C ± 0.2 °C |
| Humidity Control (Test Gas) | % RH | 100% and 50% to 90% RH ± 3 RH |
| Film Size | 4” x 4” std., 2" x 2" for 5.0 cm² optional | |
| Film Thickness | Up to 20 mil for 50 cm², up to 120 mil for 5.0 + 10 cm² | |
| Film Test Area | 50 cm² std., 10 cm² + 5.0 cm² optional |
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 15.5” H x 12” W x 23” D (39.4 cm x 30.4 cm x 58.0 cm) |
| Weight | 95 Lbs. (43.1 kg) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 100 - 240 VAC 50/60 Hz |
| Maximum Power Draw | 700 VA |
| Condition | Details |
|---|---|
| Temperature (Operation) | 22 °C ± 2 °C |
| Temperature (Storage) | 10 °C to 30 °C |
| Humidity (Operation) | 20% to 80% RH (non-condensing) |
| Humidity (Storage) | 5% to 85% RH (non-condensing) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Carrier Gas Composition | Nitrogen (99.7% N₂ or better) |
| Supply Pressure | 29 PSI (2.0 Bar), (200 kPa) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Remote Access and Control | Requires optional Perm-Net Light software |
| Ethernet | Standard Ethernet port (100T) |
| USB | Dual USB 2.0 ports for keyboard, mouse or memory devices |
| Specification | Details |
|---|---|
| Certification | UL and CSA listed using the ETL mark from Intertek Group plc. and certified to conform to CE |
| Safety Standards | IEC 61010-1:2010; UL 61010-1:2012; CAN/CSA-C22.2 No. 61010-1:2012 |
| EMC Standards | EN 61326-1:2013; EN 61000-3-2:2006 A1:2009 A2:2009; EN 61000-3-3:2013 |
| RoHS Compliance | Conforms to EU Directive 2011/65/EU |

MOCON
Lower-cost Oxygen Transmission Rate (OTR) analyzer for films from low to high barriers.

MOCON
High-performance 2-cell OTR analyzer for films and packages with very high barriers.

MOCON
Single-cell OTR analyzer for films and packages with low to moderate barriers.

MOCON
Four-cell OTR analyzer providing high-throughput barrier testing.

MOCON
Advanced whole-package OTR analyzer with integrated environmental chamber.