


MOCON
The AQUATRAN 3/34 Series 2-Cell analyzers test Water Vapor Transmission Rate (WVTR) on films and packages from low to high barriers using interchangeable horizontal test cartridges.
InquiryThe AQUATRAN 3/34 WVTR analyzer is easy to use and offers the shortest test times available in the market. It uses MOCON’s patented long life modulated IR sensor which is the basis for ASTM F1249.
ModelsThis family of highly accurate instruments has 2 models each having a different factor of lower detection limits.
The upper detection limit can be extended with the use the reduced area film test cartridge (factor × 9), or various size masking.
The series has industry leading features such as removable and interchangeable horizontal test cartridges, easy to use touch screen operator interface, and fully automated testing providing higher throughput in the lab with less training.
For more than 25 years, MOCON’s AQUATRAN series of instruments have been the most trusted and longest lasting on the market. From simple single layered barriers to complex multi-layered barriers, the AQUATRAN 3/34 is the right choice for reliable WVTR testing.
Removable Cartridges| Parameter | Units | Model 3/34 H | Model 3/34 L |
|---|---|---|---|
| Test Ranges (50 cm²) | g/(m² × day) | 0.05 to 100 | 0.005 to 100 |
| Test Ranges (50 cm²) | g/(100 in² × day) | 0.003 to 6.45 | 0.0003 to 6.45 |
| Test Ranges (5.6 cm²) | g/(m² × day) | 0.44 to 890 | 0.044 to 890 |
| Test Ranges (5.6 cm²) | g/(100 in² × day) | 0.027 to 57.2 | 0.0027 to 57.2 |
| Test Ranges (5.0 cm² masked) | g/(m² × day) | 0.5 to 1000 | 0.05 to 1000 |
| Test Range – Package | g/(pkg × day) | 0.00025 to 0.50 | 0.000025 to 0.50 |
| Resolution (50 cm²) | g/(m² × day) | 0.0001 | 0.0001 |
| Repeatability | g/(m² × day) | 0.05 or 2%* | 0.005 or 2%* |
| Temperature Control Range | °C | 20 to 40 ± 0.2 | 10 to 40 ± 0.2 |
| Humidity Control (Film Cell, Test Gas) | % RH | 100% and 50% to 90% RH ± 3 RH | 100% and 5% to 90% RH ± 3 RH |
| Specification | Details |
|---|---|
| Film Size | 4” x 4” std., 2” x 2” optional |
| Film Thickness | Up to 120 Mil |
| Film Test Area | 50 cm² standard cartridge; 5.6 cm² cartridge optional |
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 15.5” H x 12” W x 23” D (39.4 cm x 30.4 cm x 58.0 cm) |
| Weight | 95 Lbs. (43.1 kg) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 100 - 240 VAC 50/60 Hz |
| Maximum Power Draw | 700 VA |
| Condition | Details |
|---|---|
| Temperature (Operation) | 22 °C ± 2 °C |
| Temperature (Storage) | 10 °C to 30 °C |
| Humidity (Operation) | 20% to 80% RH (non-condensing) |
| Humidity (Storage) | 5% to 85% RH (non-condensing) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Carrier Gas Composition | Nitrogen (99.7% N₂ or better) |
| Test Gas Supply Pressure | 29 PSI (2.0 Bar), (200 kPa) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Remote Access and Control | Requires optional Perm-Net Light software |
| Ethernet | Standard Ethernet port (100T) |
| USB | Dual USB 2.0 ports for keyboard, mouse or memory devices |
| Specification | Details |
|---|---|
| Equipment Type | Electrical Equipment for Measurement, Control and Laboratory Use; Permeation Analyzer |
| Directives | 2006/42/EU Machinery Directive; 2014/30/EU EMC Directive; 2011/65/EU RoHS Directive |
| Standards | IEC/EN 60204-1:2018; IEC 61010-1:2010+A1 2019; EN 61326-1:2021 (Class A Radiated & Conducted, Basic Immunity Requirements) |

MOCON
Lower-cost Oxygen Transmission Rate (OTR) analyzer for films from low to high barriers.

MOCON
High-performance 2-cell OTR analyzer for films and packages with very high barriers.

MOCON
Single-cell OTR analyzer for films and packages with low to moderate barriers.

MOCON
Four-cell OTR analyzer providing high-throughput barrier testing.

MOCON
Advanced whole-package OTR analyzer with integrated environmental chamber.