


HunterLab
SpectraTrend HT is a non-contact, real-time color monitoring system designed for in-process quality control. Using a compact 0/30 geometry, it enables continuous color measurement without interrupting production. Ideal for TQM, PAT, Six Sigma, and GMP environments, SpectraTrend HT helps reduce waste, minimize color variation, and improve consistency through real-time process monitoring.
Inquiry| Specification | Details |
|---|---|
| Measurement Principle | Dual-beam in-line / in-process spectrophotometer or colorimeter |
| Geometry | 0° / 30° typical |
| Spectrophotometer / Colorimeter | Sealed optics; 256-element diode array; high-resolution concave holographic grating |
| View Diameter | 25.4 mm (1 in.) at 3.25 in. from sensor window |
| Specular Component | Excluded |
| Spectral Range | 400 nm - 700 nm |
| Spectral Resolution | < 3 nm |
| Effective Bandwidth | 10 nm equivalent triangular |
| Reporting Interval | 10 nm |
| Photometric Range | 0 to 150 % |
| Light Source | Full spectrum balanced solid-state LED system |
| Flashes per Measurement | 5 to 6 flashes |
| Lamp Life | 5 years typical |
| Minimum Interval Between Measurements | 1 second |
| Height Resolution | 1 mm or 0.1 in. |
| Working Range | 63.5 mm to 140 mm (2.5 in. to 5.5 in.) |
| Specification | Details |
|---|---|
| Inter-Instrument Agreement | ΔE* < 0.30 Avg on BCRA II Tile Set |
| Colorimetric Repeatability (20 readings) | ΔE* < 0.05 Max / 0.03 Avg on white tile |
| Specification | Details |
|---|---|
| Data Views | Color Data, Color Difference Data, Tristimulus Plot, Spectral Data, Spectral Difference Data, Spectral Plot, Spectral Difference Plot |
| Other Features | Pass/Fail, average multiple readings |
| Illuminants | A, C, D50, D55, D65, D75, F2, F7, F11 |
| Observers | 2° and 10° |
| Color Scales | CIE L*a*b*, Hunter Lab, CIE L*C*h, CIE Yxy, CIE XYZ |
| Color Difference Scales | ΔL*a*b*, ΔLab, ΔL*C*H, ΔL*C*h, ΔYxy, ΔXYZ |
| Color Difference Indices | ΔE*, ΔE, ΔC*, ΔC, ΔE CMC |
| Indices / Metrics | E313 Whiteness Index, Tint, E313 Yellowness Index, D1925 Yellowness Index, Y Brightness, Z%, 457 nm Brightness, Baking Contrast Units, Colorant Strength, Gray Change, Gray Stain, dc*, dc, Metamerism Index, Shade Number |
| Data Storage | 250 standard spectral or tristimulus records with tolerances |
| Languages | Chinese, English, French, German, Italian, Japanese, Spanish |
| Specification | Details |
|---|---|
| Sensor Dimensions | H: 24 cm (9.3 in.) / W: 20 cm (7.8 in.) / D: 11 cm (4.3 in.) |
| Sensor Weight | With calibration box: 12.78 lbs (5.79 kg) / Without calibration box: 11.14 lbs (5.05 kg) |
| Support Unit Dimensions | H: 25.4 cm (10 in.) / W: 20.3 cm (8 in.) / D: 16.5 cm (6.5 in.) |
| Support Unit Weight | 12.74 lbs (5.78 kg) |
| Display | 7.1 cm x 5.4 cm backlit color LCD |
| Interface | Ethernet (RJ45) |
| Power | 100 to 240 VAC, 47 to 63 Hz |
| Operating Environment | 0° to 50°C (32° to 122°F), 10% to 90% RH, noncondensing |
| Storage Environment | -20° to 65°C (-5° to 150°F), 10% to 90% RH, noncondensing |
| Standard Accessories | White tile, certificate of traceability, black glass, green diagnostic tile, calibration box, 20 m Ethernet cable, 10 m sensor power & DIO cable, crossover adaptor, user guide |

HunterLab
CFL2 is a compact 45°/0° spectrophotometer for fast, accurate color measurement across a wide range of samples.

HunterLab
Advanced spectrophotometer for color-critical and fluorescent sample measurement.

HunterLab
Compact spectrophotometer for reliable non-contact color measurement in lab and production environments.

HunterLab
Transmission color and haze measurement in a single benchtop instrument.

HunterLab
US PRO is a high-performance spectrophotometer for advanced research and quality control.