


HunterLab
The ColorFlex L2 is a compact yet powerful 45°/0° spectrophotometer designed for fast, accurate color measurement across solids, liquids, powders, granules, pellets, and translucent samples. As the next-generation replacement for the trusted ColorFlex EZ, it offers seamless data transfer, the same Xenon light source and annular illumination, and an improved user experience. ColorFlex L2 helps reduce product waste, support sustainability goals, and ensure consistent color quality. Custom models are available for tomato, citrus, and coffee applications with built-in industry-specific color scales.
Inquiry| Parameter | Specification |
|---|---|
| Measurement Principle | Port up or Port forward dual-beam spectrophotometer |
| Geometry | 45°a:0° Annular Illuminated Optics, ASTM E1164 |
| Spectrophotometer | Sealed optics; 256-element diode array and high resolution concave holographic grating |
| Port Diameter / View Diameter | 31.8 mm illuminated / 25.4 mm measured |
| Specular Component | Excluded |
| Spectral Range | 400 nm – 700 nm |
| Spectral Resolution | < 3 nm |
| Effective Bandwidth | 10 nm equivalent triangular |
| Reporting Interval | 10 nm |
| Photometric Range | 0 – 150 % |
| Light Source | Full spectrum Xenon Flash Lamp |
| Measurement Duration | 1 second |
| Lamp Life | 10 years typical |
| Illumination | Factory calibrated Xenon for brightness, whiteness and tint |
| Standards Conformance | CIE 15:2018, ASTM E1164, DIN 5033 Teil 7, JIS Z 8722 Condition C |
| Standards Traceability | NIST traceable according to CIE Publication 44 and ASTM E259 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Inter-Instrument Agreement | ΔE*2000 < 0.15 D65/10 (Avg) on BCRA CCSII Tile |
| Colorimetric Repeatability | ΔE* < 0.05 D65/10 (Max) on White Tile |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Data Views | Color Data, Spectral Plot, EZ View, Tristimulus Color Plot, Pass/Fail Color Indication, Time and Date Stamp, Auto-naming, Auto-saving, Data backup, Image Capture via High-resolution Camera |
| USB Flash Drive Features | Job Data, Sample Images, Screen Capture and Database Export |
| Other Features | Pass/Fail, Average Multiple Measurements, Set Multiple Automatic Measurements |
| Illuminants | A, C, D50, D55, D65, D75, F02, F07, F11 |
| Observers | 2° and 10° |
| Color Scales | CIE L*a*b*, Hunter Lab, CIE L*C*h, CIE Yxy, CIE XYZ, Rd,a,b |
| Color Difference | ΔL*a*b*, ΔLab, ΔL*C*h, ΔYxy, ΔXYZ, ΔE, ΔE*, ΔE*2000, ΔH*, ΔC*, ΔEcmc |
| Indices and Metrics | E313 Whiteness and Tint, E313 Yellowness, D1925 Yellowness, Y Brightness, Z%, 457 nm Brightness, Opacity, Color Strength, Gray Scale, Gray Stain, Metamerism Index |
| Data Storage | 1 million records max; 8 GB |
| Languages | Supports multiple languages with option to add more |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Height | 16 cm (6.25 in.) |
| Width | 21 cm (8.75 in.) |
| Depth | 24 cm (9.50 in.) |
| Weight | 2.75 kg (6 lbs) |
| Display | 7 inch touch screen, 1280 × 800 resolution |
| Interface | 2 USB ports, HDMI video output, Foot switch input, Ethernet connection, USB service port |
| Power | 90 – 240 VAC, 47 – 63 Hz universal power supply |
| Operating Environment | 10° to 30°C, 10% to 90% RH noncondensing |
| Storage Environment | -20° to 65°C, 10% to 90% RH noncondensing |
| Standard Accessories | Calibrated White Tile, Diagnostic Green Tile, Reflectance Black Glass, Port Plate 31.8 mm, 90W Power Supply, Quick Start Guide |

HunterLab
Advanced spectrophotometer for color-critical and fluorescent sample measurement.

HunterLab
Compact spectrophotometer for reliable non-contact color measurement in lab and production environments.

HunterLab
Transmission color and haze measurement in a single benchtop instrument.

HunterLab
US PRO is a high-performance spectrophotometer for advanced research and quality control.

HunterLab
US VIS is a spectrophotometer for precise reflected, transmitted color and haze measurement.